Cultuur en uitgaan Sneek 80 Jaar Vrij

‘Achter deze deur’ brengt verzetsverhaal tot leven

Door: Suus Riemersma

SNEEK - In het kader van ‘Sneek 80 Jaar Vrij’ vond er deze week een bijzondere theatervoorstelling plaats in het Fries Scheepvaart Museum, genaamd ‘Achter deze deur’. Dit stuk is geschreven door Maaike Bergsma en gespeeld door vijf jongeren van het Sneker voortgezet onderwijs. De voorstelling werd tussen 13 en 16 april maar liefst tien keer opgevoerd voor zo’n 900 leerlingen van de vier VO-scholen in de stad.

Afbeelding
Foto: Fries Scheepvaart Museum

Familie Lever

De voorstelling is gebaseerd op het waargebeurde verhaal van de familie Lever, die woonde aan het Kleinzand 18 in Sneek. Op de avond van 16 november 1943 viel de Sicherheitsdienst hun huis binnen. In het stuk wordt regelmatig geschakeld tussen heden en verleden, waardoor het dichtbij de leefwereld van de jongeren komt. 

“In het museum zijn ook portretten en verhalen over de familie Lever te vinden, maar het is gewoon vet om dat verhaal tot leven te brengen”, vertelt actrice Ilse Marije Velthuis, die onder andere Berendiena speelt. “Ik wist niet dat er in Sneek zóveel onderduikadressen waren. Als je dit soort verhalen dan hoort, dan merk je toch dat het wel erg dichtbij was.” Medespeler Elles de Groot vult aan: “Naast informeren gaat het ook om realiseren. Het kan nu ook nog gebeuren, ook in Europa wordt het steeds spannender.”


Foto: Fries Scheepvaart Museum

In het heden

Jelke Rijpma, regisseur van ‘Achter deze deur’, merkt dat we steeds meer gewend raken aan onze vrijheid. “We zien dat nu eigenlijk als normaal, maar 80 jaar geleden was dat niet zo.” Het verhaal speelt zich in zowel het heden als verleden af. Rijpma benadrukt waarom deze aanpak werkt: “Wanneer je het alleen maar in het verleden houdt, kunnen de jongeren zich er niet zomaar aan binden. Door het meer naar deze tijd te halen, hoop je dat ze een stukje herkenning vinden in de personages.”

Grand finale

De reacties op het stuk zijn erg positief, merkt Anke Roorda, van afdeling educatie Fries Scheepvaart Museum. “Mensen vonden het integer, verrassend en een natuurlijk spel.” Ze hoopt dat leerlingen meenemen dat geschiedenis altijd om de hoek gebeurt. “Er zijn nog allemaal sporen van oorlog en verzet. Eigenlijk hoop ik dat ze die link maken van; hier in Sneek is het ook allemaal gebeurd.” 

“De voorstelling ‘Achter deze deur’ staat niet op zichzelf, er is ook lesmateriaal gemaakt”, aldus Roorda. “Daarnaast is er een tentoonstelling gemaakt, dat gaat over het maken van keuzes. Deze voorstelling is eigenlijk de ‘grand finale’.”

Afbeelding
Afbeelding