Open Dag op zaterdag 7 december: Reclame Belettering & Standbouwbedrijf van familie Franckena mag gezien worden
SNEEK - Hoeveel ondernemers zijn niet met hun zaak begonnen op een slaapkamertje of in een leegstaande garagebox om vervolgens succesvol te worden en hun zakelijke vleugels verder uit te spreiden? Eigenlijk geldt dat ook wel voor Reclame Belettering & Standbouw, het bedrijf van de familie Franckena in Sneek. We gingen op bezoek bij het familiebedrijf dat sinds april van dit jaar gevestigd is aan de Schoenmakersstraat 17 in de stad. Als we onze auto geparkeerd hebben en het terrein van Franckena oplopen, zien we dat met grote plakletters op de ramen de Open Dag op zaterdag 7 december wordt aangekondigd.
Met een “van harte welkom” en “zin in een kop koffie?” wachten mede-eigenaresse Margriet Franckena en haar dochter Lisanne ons op. In het kantoor van Margriet en horen even later hoe het allemaal begon met het succesvolle familiebedrijf.

“Gewoon beginnen!”
Zichtbaar trots vertelt Margriet: “Erwin, mijn man, is in 1998 met de zaak begonnen. Voordat Erwin startte was hij jachtschilder en bracht hij vaak de bootnaamstickers aan. Het trok zijn aandacht en hij besloot het schildersvak vaarwel te zeggen en verder te gaan met een bedrijf in belettering. En dat groeide en groeide, heel mooi allemaal. Om een lang verhaal kort te maken: Erwins eerste werkplek was bij ons thuis, boven op de zolderkamer. Daar stond de computer, kregen de folierollen een plaats naast de snijplotter. Gewoon beginnen! Met als werkruimte een dubbele garagebox achter het huis. Dat duurde met elkaar zo’n acht jaar.”
Erwins eerste werkplek was bij ons thuis, boven op de zolderkamer
Mede door de standbouwtak die enkele jaren na de start toegevoegd was aan het dienstenpakket werd toegevoegd ontstond er ruimtegebrek en externe opslag werd te omslachtig. Margriet: “Daarom hebben we in 2006 de stap genomen om een pand aan de Koperslagersstraat te huren. Dat was natuurlijk best spannend en dat vonden onze beide ouders ook zeker. Maar ze waren er ook van overtuigd dat wij het voor elkaar zouden krijgen. Vanaf dat moment ben ik ook fulltime in het bedrijf gestapt”
De kick van het vak
Margriet vertelt haar verhaal enthousiast en dochterlief Lisanne Franckena (27) hoort haar moeder glimlachend aan. Ook zij vertelt haar verhaal, hoe zij in de zaak mee ging doen. “Maar eerst was er de ontkenning, natuurlijk. Je gaat niet hetzelfde werk doen als je ouders”, zegt Lisanne. “Ik zeg er meteen bij dat ik eigenlijk van het begin af aan betrokken raakte bij het beletteringswerk. Ik mocht dan de stukjes om de letters afpeuteren met mijn klein vingertjes en dan vermaakte ik mij prima bij mijn ouders als die aan het werk waren.”
![]()
Fotografie Jelly Mellema
Ze vertelt een leuke anekdote tussendoor. “Toen ik nog op de basisschool zat, keek ik op tv naar ‘Perry het Vogelbekdier’. Ik mocht heel graag tekenen én toen kwam er een aanvraag binnen vanuit de Flitsclub. Toen heb ik een tekening gemaakt, die we hebben gedigitaliseerd. Die tekening is uiteindelijk op de boot geplakt in folie. Dan ben je zo jong en staat jouw tekening op een ander zijn boot. Dat is de kick van dit vak.”
Ondertussen is Lisanne grafisch vormgever/ allround designspecialist en sinds 2017 volledig werkzaam in het bedrijf van haar ouders. Samen met haar moeder Margriet is Lisanne verantwoordelijk voor het klantencontact, alle voorbereidende en uitvoerende werkzaamheden en de administratie. Net als haar vader en moeder doet zij ook de standbouwwerkzaamheden, inclusief het transport. Ze zijn allen in het bezit van een groot rijbewijs waarmee ze op hun eigen bakwagen én trekker-trailer rijden.
Standbouw is ook: ontzorgen
“Standbouw is uiteraard een heel ander vak dan de reclame belettering”, vertelt Lisanne. “Het is heel breed. Je hebt veel houtbouw, maar wij werken met aluminium frames, waar we plaatmateriaal indoen. Dit plaatmateriaal wordt al dan niet voorzien van full color prints óf losse stickers in de stijl van de klant, wat we dus allemaal zelf kunnen verzorgen. Het voordeel van de aluminium frames is dat je die kunt hergebruiken. Wij ontwerpen alles in de computer, zowel bouwtechnisch als de graphics. Verder worden er vloerdelen, bergingen, wanden, balies, displays, kubussen, zitjes meegenomen om elke stand op z’n eigen manier aan te kleden in combinatie met de producten van de klant.”
De klant krijgt een turnkey oplevering en kan zelf gelijk aan de koffie
Franckena werkt voor verschillende bedrijven en verzorgt de stands van onder andere Victron Energy, MG Energy Systems, Top Systems en Unique Lights. De beide dames van de Sneker onderneming noemen het overigens ‘ontzorgen’, want het gaat verder dan het maken, plaatsen en weer demonteren van een stand: “We nemen niet alleen de stand-artikelen mee, maar zorgen ook voor alles na het moment van inschrijving, voor de stand tekeningen, aanvragen bij de organisaties, transport, boodschappen, et cetera De klant krijgt een turnkey oplevering en kan zelf gelijk aan de koffie.”
![]()
Fotografie Jelly Mellema
Daarbij is Margriet - volgens dochter Lisanne - “de onvolprezen ‘regelneef’ en de vrouw met de ‘talenknobbel’ die zeer belangrijk is.”, aangezien de standbouw-werkzaamheden in heel Europa plaatsvinden en er dus regelmatig een buitenlands belletje binnenkomt.
Open Dag aan de Schoenmakersstraat 17
Na enkele jaren flink doorgroeien, qua volume-opslag én personeel kon Franckena Reclame Belettering & Standbouw vorig jaar haar 25-jarig jubileum vieren (met onder andere de klanten van het eerste uur) en in april 2024 waagden ze de stap om het gehele pand aan de Koperslagersstraat te koop te zetten om een nóg groter pand aan te kopen aan de Schoenmakersstraat 17.
Wij willen graag onze nieuwe werkplek én ons vak laten zien
Lisanne: “Inmiddels zijn we gesetteld en willen we graag onze nieuwe werkplek én ons vak laten zien. Daarom organiseren we een Open Dag op zaterdag 7 december van tien tot vier uur.” Lisanne verklapt alvast: “Voor de jeugdige bezoekers is er een springkussen, met ook nog een leuke verrassing, maar dát houden we graag nog even geheim.”
Na afloop van het interview en als voorproefje van de Open Dag krijgen wij van haar alvast een rondleiding. “Ik ben écht trots op mijn ouders, dat ze met een relatief klein team dit toch maar mooi hebben opgebouwd”, besluit Lisanne. Dát willen we laten zien!”
Tekst: Henk van der Veer
Foto’s: Jelly Mellema Fotografie
Dit artikel bevat gesponsorde content.
![]()
Fotografie Jelly Mellema










