Een lang gekoesterde wens in vervulling voor FSM: Scheepstelegraaf cadeau
SNEEK- Onlangs kreeg het Fries Scheepvaart Museum in Sneek een prachtige scheepstelegraaf geschonken. Op zich is dat niet zo heel bijzonder voor een scheepvaartmuseum, maar deze telegraaf is ook nog eens gemaakt in Sneek. Dit instrument, waarmee orders konden worden doorgegeven van de brug naar de machinekamer, is gemaakt door de Gebroeders Kwant NV.

Deze firma werd in 1937 opgericht door de broers Hendrik en Johan Peter Kwant. Zij ontwikkelden in 1938 een elektrische machinekamertelegraaf die al snel wereldwijd werd toegepast. Onder de huidige naam Kwant Controls B.V. heeft het bedrijf inmiddels een leidende positie in deze markt veroverd.
Het Fries Scheepvaart Museum had al eerder wijzerplaten, tekeningen en een paar elektrische instrumenten gekregen van de firma Kwant zelf. Zo’n prachtige glimmende koperen brugtelegraaf ontbrak echter nog. We kregen dit exemplaar van een nazaat van de beroemde scheepsbouwers Niestern uit Delfzijl, bouwers van onder andere de revolutionaire zelfrichtende motorreddingboot Insulinde.
Volledig mechanisch en voorzien van een olielamp voor verlichting van binnenuit, moet dit een telegraaf zijn uit de vroegste jaren van de firma Kwant. Deze telegraaf was op de werf in Delfzijl echter jarenlang ongebruikt gebleven en belandde uiteindelijk bij de schenker thuis. Het instrument bevindt zich daardoor nog in topconditie. Het is een letterlijk schitterende aanwinst voor de FSM-collectie!
Wil je ‘m komen bekijken? Het museum is het hele weekend open. Zaterdag van 10-17 uur, en zondag van 12-17 uur. Op nieuwjaarsdag is het FSM gesloten, maar vanaf 2 januari staan de medewerkers weer elke dag vanaf 10 uur paraat.











