Cultuur en uitgaan

Ferhalefjoer brandt los

Het Culturele Hoofdstad-jaar staat bol van de verhalen: over aardappelen, circusartiesten, grutto’s en reuzen bijvoorbeeld. Als je al die verhalen bij elkaar op zou tellen krijg je een mooi beeld van ons bij elkaar anno 2018. Maar welke verhalen gaan we volgend jaar horen? En in 2020? En daarna? Tijdens Ferhalefjoer gaan we met kinderen op zoek naar deze verhalen en ze vertellen.

Afbeelding
Sneek- In de week van 19 tot en met 23 november 2018 komen scholen en kunstprofessionals bij elkaar voor het Ferhalefjoer. In deze week gaan zij samen aan de slag met het maken, vertellen, en verzinnen van verhalen die inspireren. Voor het komende jaar, en de jaren daarna. Ferhalefjoer is een project van KEK2 en Lân fan taal en maakt onderdeel uit van de ReOpening van Leeuwarden-Fryslân 2018.

Met het boek Verdwalen in Verhalen als basis voor inspiratie gaan kunstprofessionals samen met de school en een vertelcoach onderzoeken welke vorm past bij het project. Wat fascineert de school? Wat willen ze onderzoeken en vertellen? En welke vorm past daar bij?

Het Ferhalefjoer wordt al langzaam opgestookt

De eerste verhalen zijn al binnen. Zo gaat bijvoorbeeld CBS De Arke in Lemmer samen met kunstenares Juf Aafje aan de slag om de verhalen om te zetten in een ruimtelijk werk, gaat OBS de Vlinderboom in Drachten hun verhaal vormgeven met schaduwbeelden, en werken ze in Bolsward bij OBS de Blinker aan zogenaamde vuurwaterverhalen.

Al deze verhalen samen verspreiden zich over de provincie tijdens de ReOpening van LF2018. Een aantal hiervan zijn ook openbaar te bezoeken. Via de website www.ferhalefjoer.nl is het mogelijk om, door middel van een interactieve kaart met deelnemende scholen, een echte route vol inspirerende verhalen uit te zetten voor deze week.

Waarom verhalen?

Een verhaal is voor ons brein de meest interessante en logische manier om kennis te verwerken. Door naar verhalen te luisteren en ze te vertellen, leg je verbindingen en leer je hoe het leven werkt. Bij kinderen is dit niet anders; de verbindingen die je legt in je jeugd bepalen de wording van je brein. Daarom is het belangrijk om kinderen over zichzelf en over de wereld te vertellen.

Voor het Ferhalefjoer bespreken onder andere rasvertellers Willem de Vries, Eduard Rekker, Joop Mulder en Caja Cazemier het belang van verhalen vertellen, én hun eigen sterke verhalen in korte video’s. Deze zijn ook terug te vinden op de website van Ferhalefjoer.

Ferhalefjoer speelt zich af in de week van 19 t/m 23 november. Meer informatie en aanmelden via www.ferhalefjoer.nl

Afbeelding