24 dweilkapellen zetten Sneek zaterdag op z’n kop tijdens 14e Sneeker Dweildag
SNEEK - De binnenstad van Sneek verandert zaterdag 3 oktober opnieuw in één groot muzikaal podium. Tijdens de 14e editie van de Sneeker Dweildag zorgen 24 dweilkapellen uit het hele land voor een dag vol muziek, gezelligheid en kopergeweld. De kapellen strijden om de hoogste eer, maar vooral om het publiek een onvergetelijke dag te bezorgen.

De Sneeker Dweildag is in korte tijd uitgegroeid tot één van de bekendere dweilevenementen van Nederland. De deelnemende kapellen komen vanuit verschillende delen van het land naar Sneek en nemen het tegen elkaar op in twee categorieën: de Leutklasse en de Wedstrijdklasse.
Naast de hoofdprijzen zijn er ook verschillende ludieke prijzen te winnen. Toch draait de dag vooral om de sfeer: samen muziek maken, plezier beleven en de binnenstad van Sneek laten bruisen.
Gezamenlijke start op de Marktstraat
De 14e Sneeker Dweildag wordt om 10.45 uur officieel geopend door wethouder Petra van den Akker in de Marktstraat. Aansluitend klinkt traditiegetrouw het ‘Sneeker Dweillied’, gezongen door de Sneeker zangers Jan-Joost en Fokko Dam, samen met alle aanwezige muzikanten.
Vanaf 11.15 uur barst het muzikale spektakel los. Tot 16.45 uur zijn de 24 dweilkapellen te horen en te zien op vijf verschillende locaties in de binnenstad.
Finale met Putkapel en Helemaal Hollands
Na een dag vol optredens keren de muzikanten en bezoekers terug naar de Marktstraat voor de grote finale. De Sneker Putkapel zorgt daar voor de muzikale aftrap, waarna de feestact Helemaal Hollands het podium betreedt.
Rond 17.30 uur worden de winnaars bekendgemaakt tijdens de prijsuitreiking. Wethouder Henk de Boer sluit daarna de 14e editie van de Sneeker Dweildag af.
Nieuwe prijs: de Strijd om de Goud’n Bel
Een nieuw onderdeel dit jaar is ‘De Strijd om de Goud’n Bel’. Kapellen die kans willen maken op deze bijzondere prijs moeten een nummer of medley van maximaal drie minuten spelen waarin ‘de bel voor de laatste ronde’ centraal staat.
De muzikanten krijgen daarbij alle vrijheid. Van nummers als Het Laatste Rondje van André Hazes tot Saved by the Bell, Ring My Bell of Jingle Bells: alles is mogelijk zolang creativiteit, muzikaliteit en humor samenkomen.
Putplein en Valsblaaskonkoers
Ook het traditionele fotomoment krijgt dit jaar een nieuwe invulling. Het terras van café ’t Ouwe Vat wordt speciaal omgedoopt tot het Putplein. De Sneeker Putkapel verzorgt hier optredens en alle deelnemende kapellen worden op de foto gezet.
Daarnaast krijgen de muzikanten op het Putplein het officiële Sneeker Dweildag-shotje: Het Dorstlessertje.
Een ander opvallend onderdeel is het Valsblaaskonkoers bij café De Bakkersdochter in de Scharnestraat, die tijdens het evenement wordt omgedoopt tot de ‘Weduwe Joustra Steeg’. Daar mogen kapellen laten horen hoe goed ze juist expres fout kunnen spelen.
De uitdaging: speel een nummer eerst zo goed mogelijk en daarna één minuut zo vals mogelijk. De oorspronkelijke melodie moet nog wel herkenbaar blijven. Het onderdeel zorgt jaarlijks voor veel hilarische momenten.
Sneek maakt zich op voor muzikaal feest
Met 24 dweilkapellen, vijf speellocaties, honderden muzikanten en een programma vol muziek, humor en traditie belooft de Sneeker Dweildag opnieuw een groot feest te worden. Op zaterdag 3 oktober verandert Sneek voor één dag in een muzikaal podium waar gezelligheid en plezier centraal staan.












