Cultuur en uitgaan

Sneek viert 500 jaar Koopstad: “Een feestje voor en door de stad”

Door: Henk van der Veer

Sneek-Het wordt een week om niet te vergeten. Van 6 tot en met 14 september 2025 viert Sneek dat het al 500 jaar Koopstad is. En dat gebeurt met een programma dat bol staat van muziek, historie, spektakel én gezelligheid.

Sneek viert 500 jaar Koopstad: “Een feestje voor en door de stad”
Sneek viert 500 jaar Koopstad: “Een feestje voor en door de stad” Foto aangeleverd

“We willen dat heel Sneek en omstreken meegeniet,” zegt een van de organisatoren. “Het is tenslotte niet iedere dag dat je stad 500 jaar oud wordt als Koopstad!”

Van historie naar feestweek

De wortels van Sneek als Koopstad reiken ver terug. Al in de 13e eeuw kreeg de stad bepaalde rechten, maar pas in de 15e eeuw werden die definitief bevestigd. Precies honderd jaar geleden, in 1925, werd het 400-jarig jubileum groots gevierd met een vorstelijk tintje: zelfs Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana bezochten de stad.

Dat historische programmaboekje uit 1925 is nu de inspiratiebron voor de viering in 2025. De gedachte erachter? Een feest maken dat het verleden eert, maar dat vooral nú beleefd wordt door inwoners en bezoekers.

Wat staat er allemaal op het programma?

Wie de agenda bekijkt, ziet direct dat er aan iedereen is gedacht. Hoogtepunten zijn onder meer:

  • Een kunst- en boekenmarkt op historische locaties
  • Het Open Monumentendag-weekend en UITfestival
  • Een kleurrijke streetparade door de stad
  • Oud- en nieuw-Hollandse kinderspellen
  • Het Fries Kampioenschap Ringrijden
  • Een levendig stadsomroepersconcours
  • Themamarkten vol ambacht en sfeer, met o.a. wol en streekproducten
  • Straattheater, muziek en verrassingsacts

En dat is nog maar een greep uit het aanbod. Het volledige programma is te vinden op sneek.nl/500jaarEen stad die samen viert

Wat deze jubileumweek bijzonder maakt, is de betrokkenheid van Sneek zelf. Ondernemers, verenigingen, kunstenaars en vrijwilligers zetten de schouders eronder. “Het is een feestje voor en door de stad,” klinkt het trots vanuit de organisatie.

Met gratis activiteiten, een warme sfeer en een knipoog naar de rijke geschiedenis van de stad, belooft Sneek 500 jaar Koopstad een evenement te worden dat nog lang in herinnering blijft.