Eveline van der Meulen 25 jaar podotherapeut in Sneek
Sneek - Wie kent haar niet? Eveline is na een kwart eeuw een begrip in Sneek. Dat was 25 jaar geleden wel anders toen zij zich als Brabantse pionier in het noorden vestigde. Vrijwel niemand wist wat haar vak inhield. Inmiddels zijn er vele voeten door de handen van deze vakvrouw gegaan en kennen alle witjassen haar meerwaarde. Er is er reden voor een feestje!

Eveline vertelt over de beginjaren waarin zij, na haar diploma in 1989, besloot in een impuls naar het noorden te vertrekken. Ze schreef op enkele kladjes haar plan en dat bleek overtuigend, ze kreeg een ton krediet aan guldens van de bank in Eindhoven. De bank in Sneek ging echter niet meteen overstag. ‘Dat hebben we hier niet nodig’ was de reactie. Die beginjaren waren niet makkelijk. Stel je voor een jonge meid van begin twintig koopt in den vreemde een bouwval om een onbekend beroep uit te oefenen. Op de zolder van het verwaarloosde pand lag landbouwplastic om lekkage te voorkomen. Nog geen collega’s, vriendenkring of geschiedenis. Ze stond er alleen voor. In die begintijd ploos ze gouden gidsen en brochures uit en belde huisartsen, fysiotherapeuten en aanverwante medici om tamtam te maken voor podotherapie. Inmiddels past het pand als een jas om haar heen en is er een professionele praktijkruimte en een prettig woonhuis aan de Looxmadwarstraat 1-3. Bovendien wordt ze al 15 jaar geassisteerd door Ada Roghair.
‘Als kind had ik voeten die niet zouden kloppen en werden mij door verschillende specialisten dure steunzolen aangemeten. In de zomer droeg ik dichte schoenen met kniekousen en vanuit die ervaring weet ik hoe het is voor kinderen om je anders te voelen’ vertelt Eveline. Kinderen van nu stelt ze dan ook gerust en laat ze weten dat hun voeten oke zijn. Ze zien er anders uit dan andere voeten net zoals er kinderen zijn met blauwe of bruine ogen en krullend of steil haar.
De voet bestaat uit 26 afzonderlijke botten, 33 gewrichten, 107 banden en 19 spieren en pezen. Een ingewikkelde samenstelling, om zorgvuldig mee om te gaan vindt Eveline. Voetklachten en pijn aan de enkels, knieën, heupen of rug kunnen vaak verlicht of verholpen worden door een podotherapeut. De visie van Eveline is dat zij iedere voet goed vindt. Er zijn variaties in voeten en dat is voor haar het uitgangspunt. Vanuit die variatie kijkt ze naar het probleem dat iemand ervaart. Ze maakt kennis met deze voet en bekijkt wat deze nodig heeft om zo optimaal mogelijk te bewegen. Een kromme teen of platte voet is geen reden voor een klacht. We hoeven niet allemaal rechte tenen te hebben. Schoeisel is gemaakt voor modelvoeten en alleen lengte, breedte en hakhoogte verschillen. Het is onmogelijk dat we daar met zn allen prettig in passen.
‘Wie de schoen past trekke um aan en waar de schoen wringt’ zijn uitdrukkingen die dit heel duidelijk maken.
Het is voor haar een zoektocht tussen wat er bij iemand hoort en wat kun je doen om de functies van iemand optimaal te krijgen. Het perfecte lichaam laat ik varen, het is een richting maar het werkt averechts als je een lijf hier naar toe wil dwingen. Zij kijkt verder dan voeten. Als een voet gespannen is wil dat niet zeggen dat vanuit de voet komt, de oorzaak kan goed elders liggen. ‘Dan raad ik mijn zooltjes niet aan. Ik wil ze alleen aanmeten als ik ervan overtuigd ben dat het werkt en dat het behulpzaam is bij de klachten.’
De praktijk is in al die 25 jaren met de tijd meegegroeid. Dit is te zien aan de digitale drukmeetplaat en het CadCam-systeem waar ze mee werkt. Met al die ontwikkelingen blijft het ook ambachtelijk werk. Het vervaardigen van zolen en andere hulpmiddelen doet ze zelf in haar werkplaats. De Sneker podotherapeute vind haar vak heerlijk afwisselend, van contact met cliënten, het zoeken naar oplossingen tot het zelf maken van de zolen.
25 jaar Podotherapie in Sneek en wijde omstreken, Eveline trekt deze schoen aan!













