Algemeen

Tiende editie Drekrace Heeg: modder, muziek en magische momenten: “Juichend publiek langs de kant maakt het feest”

HEEG- Het is zondagochtend, de geur van nat gras en verse modder hangt al in de lucht. Uit alle hoeken van het dorp stromen vrijwilligers toe. Jong, oud, directeur of dorpsgek – het maakt in Heeg allemaal niet uit, want vandaag is het tijd voor de tiende Drekrace. En zoals bestuursleden Afke de Jong (38) en Bartele Bakker (38) het zelf zeggen: “Heel Heeg doet mee. Van directeur tot zwerver, al hebben we die laatsten niet in ons dorp.” Het festijn vindt dit jaar plaats op 31 augustus.

Achter: Hotze Jongstra en Theo Kramer
Midden: Jitte Flapper, Afke de Jong, Anja Frankena, Tjeerd Veenstra, Stefan Hoornveld met daarvoor Bartele Bakker
Voor: Rients Wijnja en Jorn Feenstra
Achter: Hotze Jongstra en Theo Kramer Midden: Jitte Flapper, Afke de Jong, Anja Frankena, Tjeerd Veenstra, Stefan Hoornveld met daarvoor Bartele Bakker Voor: Rients Wijnja en Jorn Feenstra Foto: Jolanda Siemonsma

Het begon allemaal in 2014. “Het vorige bestuur had in Tjerkgaast een drekrace gezien en dacht: dat willen we hier ook”, vertelt Afke, die een eigen event organisatiebureau heeft. “De Heechfeesten konden wel een impuls gebruiken en zij hadden de faciliteiten én wij de ideeën.” De coronajaren gooiden roet in het eten, maar nu, in 2025, is het eindelijk zover: de tiende editie.

Bartele vult aan: “Het mooie is dat de hele route door het dorp gaat. Door het Heempark, het centrum, over het industrieterrein. Geen weilanden waar niemand je ziet, maar plekken waar het publiek langs de kant staat te juichen. Dát maakt het feest.”

Een dorp in touw

Zo’n honderdtwintig vrijwilligers steken de handen uit de mouwen. En dat is bijzonder, want de Drekrace Heeg vindt plaats op de zondag tijdens het dorpsfeest. De voorbereiding begint al in januari, met maandelijkse vergaderingen. Een maand voor de race wordt alles ingepland. “De containers worden op tijd neergezet, het materiaal halen we bij verschillende bedrijven die dat beschikbaar stellen, en de opbouwploeg gaat op zaterdag voor de race aan de slag”, zegt Bartele. “Het loopt eigenlijk altijd op rolletjes.”

Kleintje Drekrace: voor de jonge fanatiekelingen

Het enthousiasme van de jeugd leidde tot een nieuwe traditie: de Kleintje Drekrace. “Kinderen van 8 tot 14 jaar doen in teams van twee, met een volwassene, een parcours van vijf kilometer”, legt Bartele uit. “We zitten elk jaar vol”, vult Afke aan.

Veiligheid boven alles

De obstakels worden gebouwd door ervaren handen en gekeurd door een officiële instantie. “Meedoen is op eigen risico, maar we doen er alles aan om het veilig te maken”, zegt Bartele. Na het norovirusincident van vorig jaar zijn er voorzorgsmaatregelen genomen. “We kiezen voor water met doorstroming”, vertelt hij. Afke knikt: “We hebben nooit overwogen om te stoppen. Iedereen heeft er gewoon weer zin in.”


Razendsnel volgeboekt

De inschrijving opent op 1 mei en is in no-time vol: honderdvijftig teams voor de grote race, zestig voor de kleintjes. “Op 1 mei om zeven uur zou de inschrijving open gaan,” zegt Bartele grinnikend. “Maar Afke had zich verslapen…”

“Nee hoor!” deze lachend. “Het was maar een kwartiertje later. Ik had gewoon niet gedacht dat ze er zó vroeg bij zouden zijn.”

“Er komen mensen helemaal uit Utrecht”, zegt Bartele trots.

Muziek bij elk obstakel

Een van de charmes van de Drekrace Heeg is de muziek. “Bij elk obstakel mag de vrijwilliger zijn eigen muziek draaien”, laat Bartele weten. “Van klassiek tot rock, elk obstakel heeft zijn eigen sfeer.” En dan is er dweilorkest De Heegemer Dekdweilers, dat meedoet én onderweg speelt. Afke: “Ze draven van punt naar punt, waar hun instrumenten al klaar liggen. Dat is echt uniek.”

Verhalen om te onthouden

Sommige teams nemen de race heel letterlijk op hun sloffen. “We hebben een team dat altijd als eerste start, maar er de hele middag over doet”, vertelt Afke met twinkelende ogen. “Ze nemen een rubberboot mee, buurten overal en genieten vooral.”


Een ander memorabel moment was vorig jaar, toen de route door de Ichtuskerk ging. “We mochten er nooit doorheen, maar de nieuwe eigenaar zei ‘ja’”, zegt Bartele. “We maakten er een prachtig obstakel van, compleet met verklede pastoors die deelnemers zegenden met een wc-borstel. Zelfs de grootste sceptici waren enthousiast.”

Budget

De Drekrace Heeg heeft een begroting van 14.000 euro, grotendeels uit inschrijfgeld. “Vroeger deden we het met 3000, maar alles is duurder geworden,” zegt Afke. “We willen elk jaar weer iets nieuws en spectaculairs neerzetten.” Een deel van het budget gaat naar de vrijwilligers. “Ze krijgen op woensdag een uitgebreide maaltijd, tijdens de opbouw een lopend buffet en op de dag zelf soep met broodjes”, somt Bartele op. De saamhorigheid is onbetaalbaar. 

Hoogtepunten van de dag

Voor Afke is het mooiste moment de gezamenlijke foto na afloop, als de laatste deelnemer binnen is en alles weer is opgeruimd. “Dan zie je hoeveel mensen er meegeholpen hebben. Dat vind ik prachtig.”

Bartele kiest voor de warming-up. “Iedereen is een beetje zenuwachtig, wij ook. En dan komen twee dames het publiek en de deelnemers opzwepen met muziek. Dan voel je: ‘nu gaat het beginnen’!”

Toekomst vol modder en plezier

De organisatoren zien de toekomst rooskleurig. “Zolang er enthousiasme is, gaan we door”, zegt Afke. “We hebben nu weer een mooie ploeg en er is genoeg energie. De Drekrace Heeg is niet meer weg te denken uit Heeg. In Heeg weten ze één ding zeker: het leven is mooier met een beetje drek. Zie: drekraceheeg.nl/ 

Tekst: Henk van der Veer