Algemeen Sneek 80 Jaar Vrij

Sneek 80 Jaar Vrij | Uit het dagboek van To Hofstra: ‘’In heel Friesland bleven misschien nog 30 auto’s rijden’’

Door: Redactie

SNEEK - To Hofstra (1924-2011) uit Sneek hield consequent een dagboek bij gedurende de oorlog. Soms een paar zinnen, vaker een wat langere tekst. Het dagboek geeft een unieke inkijk in het dagelijks leven in Sneek tijdens de oorlogsjaren.

To Hofstra
To Hofstra Foto: Fries Verzetsmuseum

In het kader van Sneek 80 Jaar Vrij gaan wij de komende maanden terug naar die tijd. Hoe verliepen de laatste oorlogsmaanden in Sneek. To schreef op 19 februari 1945:

Ds. De Ruiter kondigde in de middagdienst af dat de 170 kinderen uit het Gooi zijn aangekomen. (70 ervan hebben een adres
in Sneek) De familie Nauta heeft daar ook een jongen van gekregen (± 11 jaar). Verscheidene mensen hebben vandaag evacués gekregen. Stapert, de koster van onze kerk, kreeg er ook drie net als Siebren de Boer van het Bolwerk. Ze zijn v.n. Rooms Katholiek. Dit ontvangen 19-2-’45 Het is nog uitgesteld tot 1-3. Vader belde nadat hij dit gekregen had, de inspecteur van Leeuwarden, P.L. de Vries, op. Deze is inspecteur van het veeartsenkundig staatstoezicht, maar hij zei dat hij er ook niets aan kon doen. In heel Friesland bleven misschien nog 30 auto’s rijden, alleen voor zieken en politie. Alle zuivelfabrieken, voorlopig op 7 na, worden eveneens stilgelegd ze stellen er geen brandstof meer voor beschikbaar. De boeren moeten de kalveren nu maar met melk vetmesten. De boten varen ook niet meer. (bron: Fries Verzetsmuseum / oorlogsschriften.nl 


Sneek 80 Jaar Vrij

In het kader van ‘80 jaar vrij’ worden in Sneek verschillende evenementen georganiseerd. In het overzicht hieronder vind je een greep uit een aantal activiteiten. Wijzigingen voorbehouden en kijk voor actuele en uitgebreide informatie op sneek80jaarvrij.nl.

Exposities en stadswandeling
Dinsdag 15 april t/m maandag 5 mei – Martinikerk, Oud Kerkhof

Bevrijdingsconcert
Dinsdag 15 april - Martinikerk, Oud Kerkhof

Rosita Steenbeek: ‘Rose’ - lezing
Maandag 21 april – Sint Martinuskerk, Singel

Filmmiddag met Fries Jeugd Fanfare Orkest
Maandag 21 april – CineSneek, Leeuwenburg

Peter van der Meeren: ‘21 man’ - lezing
Woensdag 16 april (voor basisscholen groep 7 en 8) en woensdag 23 april – Kantine LSC 1890, Leeuwarderweg

Theatervoorstelling ‘Door het donker’
25 april t/m 4 mei – Fries Scheepvaartmuseum, Kleinzand

Concert Orkest Koninklijke Luchtmacht
Zaterdag 26 april - Theater Sneek, Westersingel

Lezing Hessel de Walle ‘Vrouwen van het Friese verzet’
Vrijdag 2 mei, Fries Scheepvaart Museum, Kleinzand

Lezing Frits Barend ‘Heit en mem’
Vrijdag 2 mei – Martinikerk, Oud Kerkhof

Openlucht-evenement ‘Vroeger en Nu’
Zaterdag 3 mei – In de gehele binnenstad

Herdenkingsbijeenkomst
Zondag 4 mei – Martinikerk, Oud Kerkhof

Requiem van Fauré door Capella Sneek
Zondag 4 mei – Sint Martinuskerk, Singel

Bevrijdingsdag
Maandag 5 mei – Binnenstad

---------------

Meedoen als vrijwilliger? Vrijwilligers - Sneek 80 jaar vrij