Algemeen

FOTO’S | Wetterskip Fryslân oefent samen met Defensie situaties met hoogwater in Súdwest-Fryslân en De Fryske Marren

Door: Douwe Bijlsma

ELAHUIZEN - Onder de naam ‘Alert 2024’ vond op donderdagavond 14 november en vrijdagmorgen 15 november een gezamenlijke oefening van Wetterskip Fryslân en Defensie plaats. Op een aantal locaties in Súdwest-Fryslân en De Fryske Marren hielpen Militairen van het Korps Nationale Reserve medewerkers van het waterschap onder andere met dijkinspecties en het plaatsen van zandzakken op waterkeringen. Die moeten bij hoogwater wateroverlast voorkomen.  

Gezamenlijke oefening ‘Alert 2024’ bij Elahuizen
Gezamenlijke oefening ‘Alert 2024’ bij Elahuizen Foto Thewes Hoekstra

Tijdens de oefening reden er (vracht)auto’s van Wetterskip Fryslân, Defensie en een aannemer rond in beide gemeentes. Daarnaast oefenden beide partijen met de inzet van eigen drones om de keringen vanuit de lucht te controleren.  .  

Kans op lokaal hoge waterstanden neemt toe
Door klimaatverandering neemt de kans op forse buien en hardere en langer aanhoudende wind toe. Daarmee neemt ook de kans op lokaal hoge waterstanden toe.  

In Fryslân ligt 3000 kilometer aan regionale waterkeringen langs de boezem (stelsel van meren, kanalen en vaarten). Ook beheert het waterschap ongeveer 1000 kilometer aan lokale waterkeringen. Deze waterkeringen moeten voldoende hoog en sterk zijn om nu en in de toekomst bij hoogwater wateroverlast vanuit de Friese wateren te voorkomen. Wetterskip Fryslân verbetert daarom in heel Fryslân de waterkeringen om ze aan de normen te laten voldoen. 

Zandzakken achter de hand
Het waterschap heeft altijd gevulde zandzakken klaarstaan om de waterkeringen tijdelijk te kunnen verhogen om wateroverlast te voorkomen. Daarnaast worden alle keringen jaarlijks gecontroleerd of ze nog voldoende sterk zijn. En bij hoogwater houdt Wetterskip Fryslân de keringen extra in de gaten.  

Gezamenlijke oefening
Het waterschap kan in extreme situaties ondersteuning vragen aan Defensie. Defensie heeft mensen en middelen die een aanvulling kunnen zijn op die van het waterschap. Door nu te oefenen, zijn beide partijen goed op elkaar ingespeeld als er echt hoge waterstanden voorkomen. Het waterschap houdt regelmatig oefeningen om voorbereid te zijn op verschillende soorten calamiteiten.

Bron: Gemeente SWF 

Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding