SWF wil eenduidigheid over ruimtelijke kwaliteit

mei 25, 2012

skutsje recreatie snor voor de kop SWF wil eenduidigheid over ruimtelijke kwaliteitSneek 25 mei 2012 – Is het wenselijk dat een groot recreatiebdrijf zich vestigt in het vrije landschap, dat alle oevers van de meren in Súdwest-Fryslân worden volgebouwd met recreatieparken en hotels, dat er windmolens komen ter hoogte van het Leeuwarder Aegon gebouw, of superbedrijven in de vorm van varkensflats of kippenranches, dat er overal daken met zonnepanelen komen? Om wildgroei te beperken en te voorkomen dat het weidse landschap van Súdwest-Fryslân niet blijvend wordt beschadigd door ongewenste ontwikkelingen, maar juist te stimuleren dat de sterke punten van het landschap worden benadrukt en hand in hand daarmee de cultuur-historistische waarde daarvan.

Daartoe is het gewenst dat er een visie komt over de manier waarop omgegaan dient te worden met de ruimtelijke kwaliteit van de gemeente. Het college stelt de gemeenteraad voor de uitgangspunten voor die visie vast te stellen. In de tweede helft van 2012 wordt dan aan de hand van die uitgangspunten de uiteindelijke visie opgesteld. Daarbij zal de gemeente voor een belangrijk deel gebruik maken van de in 2009 opgestelde visie voor het Nationaal Landschap Zuidwest-Fryslân.

Uitgangspunten

De uitgangspunten die de gemeenteraad nu alvast gaat vaststellen geven een bepaalde richting van de uiteindelijke visie aan. Zo wordt gesteld dat nieuwbouw in de gemeente alleen nog maar plaats kan vinden nadat vooraf het DNA van het betreffende dorp of stad is bepaald. Dat wil zeggen dat er eerst een analyse van bijvoorbeeld de landschappelijke en historische structuur van de plek is gemaakt.

Bedrijvenlocaties mogen niet langer anonieme, op zichzelf staande plekken worden die niets doen met het omliggende landschap. Bij schaalvergroting van landbouwbedrijven zal de methode ‘De Nije Pleats’ een belangrijke rol vervullen. Recreatieve functies dienen zich niet te vestigen in de grootste kernwaarde van het landschap, dus niet in de open ruimte. Beter is het aansluiting te zoeken bij een recreatiekern.

Do’s en Dont’s

Verder kan het versterken van de waterstructuur een belangrijke bijdrage leveren aan de kwaliteit van het landschap. In verschillende gebieden van de gemeente kan worden gestreefd naar een opwaardering en uitbreiding van waterroutes. En een goed beheer van de randen van plassen en meren levert een belangrijke bijdrage aan de openheid van het landschap.

Verder geeft de gemeente nu al aan dat grootschalige toepassing van zonnepanelen in het landschap uit oogpunt van ruimtelijke kwaliteit niet wenselijk is. Voor zonnestroom liggen er voldoende mogelijkheden bij agrarische stallen en op bedrijfsgebouwen op bedrijventerreinen.

Op 4 juni wordt de Kadernotitie Visie Ruimtelijke kwaliteit behandeld in de commissie Doarp, Stêd en Omkriten, op 21 juni in de gemeenteraad.

Geef een reactie